#1 2008-11-12 23:25:52

ADMIN

Administrator

Punktów :   

Operat uzdrowiskowy – strategiczny dokument – historyczna chwila dla G

W dniu 01.10.2008 roku w kancelarii ogólnej Ministerstwa Zdrowia złożyłem kilkuset stronicowy operat uzdrowiskowy który jest podstawowym dokumentem stanowiącym materiał do wydania decyzji przez Ministra Zdrowia potwierdzającej że Gmina Iwonicz-Zdrój jest gminą uzdrowiskową. Brak  tego dokumentu wiązać się może z utratą statusu uzdrowiska.
Jest wiele gmin, które mają atrakcyjne miejsca mogące służyć do wypoczynku czy lecznictwa. Do tej pory   43 miejsca w Polsce uznano za uzdrowiskowe w tym 4 w województwie podkarpackim. Jednak do roku 1995 nie było jednolitego prawodawstwa definiującego jakie warunki trzeba spełniać by być miejscowością uzdrowiskową. Dopiero Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych sprecyzowała jakie trzeba spełniać warunki by posiadać status uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Ustawa ta  uznała że Iwonicz-Zdrój jest uzdrowiskiem do czasu kiedy spełni następujące warunki, a więc  przedstawi tymczasowy statut uzdrowiska w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Ministrowi Zdrowia oraz do trzech lat od wejścia w życie ustawy (02.10.2008) przedstawi operat uzdrowiskowy i uchwali statut uzdrowiska. Tymczasowy statut został uchwalony przez Radę Gminy i przesłany w terminie.
W związku z tym, że procedura przygotowania operatu była skomplikowana zleciliśmy to zadanie Fundacji Uzdrowiska z Warszawy. Fundacja ta w swoich szeregach posiada jednych z najlepszych specjalistów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce. Przygotowanie dokumentu trwało prawie rok. Oczywiście działania fundacji nie byłyby możliwe gdyby nie ogromny wkład pracowników Urzędu Gminy w Iwoniczu-Zdroju a w szczególności Referatu Rozwoju pod przewodnictwem Pani Marii Wais. Po zakończeniu prac przez Fundację operat został przeanalizowany i podpisany przez burmistrza. Następnym etapem była analiza przez Komisję Uzdrowiskową która jest stałą komisją Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, po wystawieniu pozytywnej opinii przez KU operat został dostarczony do Ministerstwa Zdrowia.
Operat powstał na podstawie 13 aktów pranych. Podzielony jest na część opisową oraz część graficzną.
W części opisowej przedstawiona została
·         ogólna charakterystyka gminy
·         infrastruktura techniczna
·         środowisko naturalne
·         strefy ochrony uzdrowiskowej
·         zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego
·         opis ujęć wody leczniczej
·         opis klimatu
·         perspektywy rozwoju gminy
·         świadectwa potwierdzające własności lecznicze wód leczniczych wydane przez Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu
·         świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu wystawione przez Polską Akademię Nauk w Warszawie

W części graficznej przedstawione zostały mapy stref ochrony uzdrowiskowej

Gmina Iwonicz-Zdrój jak najbardziej zasługuje na status uzdrowiska świadczą o tym dane zawarte w operacie. A oto kilka zagadnień poruszonych w opracowaniu. Każda gmina uzdrowiskowa musi mieć trzy strefy.
Strefa A uzdrowiska - Strefa ta ma wiele ograniczeń i jest praktyczne przeznaczona do lokalizacji sanatoriów i obiektów towarzyszących sanatoriom. Liczba miejsc parkingowych jest drastycznie ograniczona, jest tu zakaz lokalizacji domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, organizowania imprez masowych bez uzgodnienia z Gminą, organizowania rajdów samochodowych, lokalizacji stacji benzynowych, zakładów przemysłowych i wiele innych ograniczeń o których mówi ustawa. W Iwoniczu-Zdroju to centralna cześć miasta począwszy od Alei Leśniej w okolicach klubu sportowego IKN Górnik przez szczyty góry Przedziwnej, Winiarskiej, następnie Góry Borowinowej i Góry Gloriety powracając do Alei Leśnej . Obszar ten obejmuje wszystkie sanatoria, plac Dietla, Dolinę Bełkotki i inne miejsca w centrum uzdrowiska  razem ok. 144 ha. Strefa A zaprojektowana jest tak by można było umiejscowić zakłady lecznictwa uzdrowiskowego  na ogólną liczbę ok. 2500 łóżek sanatoryjnych. Dzisiaj posiadamy ich około 1500.  W tym obszarze 89 % gruntów to tereny zielone (wymagania ustawowe to 75 %).
Strefa B uzdrowiska to 445 ha i stanowi ona obszar wyznaczony przez granice administracyjne miasta. Teren ten jest terenem zabudowy usługowej, turystycznej, mieszkaniowej, sportowej i komunalnej . Współczynnik terenów zielonych do całości wynosi 90 % (wymagania ustawowe 55% ). W tej strefie nie można lokalizować stacji benzynowych, zakładów przemysłowych, obiektów handlowych pow. 400 m2 lokalizacji parkingów o wielkości powyżej 50 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, dostawczych i autobusów i inne ograniczenia wymienione w ustawie.
Strefa C uzdrowiska to 3961 ha i przebiega po granicach gminy. Tą strefę stanowią sołectwa Iwonicz, Lubatowa i Lubatówka, a więc wszystkie miejscowości gminy są częścią uzdrowiska. Teren biologicznie czynny stanowi w tej strefie 85 %. W strefie ochronnej "C" zabrania się:
a)       nieplanowanego wyrębu drzew,
b) prowadzenia działań powodujących niekorzystną zmianę stosunków wodnych,
c) lokalizacji nowych uciążliwych obiektów budowlanych i innych uciążliwych obiektów, w tym zakładów przemysłowych,
d) prowadzenia działań mających wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego założenia przestrzenne lub właściwości lecznicze klimatu.

W Iwoniczu-Zdroju znajduje się 11 obiektów sanatoryjnych posiadających ok. 1500 miejsc i wydających ok. 7100 zabiegów dzienne w następujących profilach leczniczych:
·         Chorób ortopedyczno- urazowych
·         Układu nerwowego
·         Reumatologicznym
·         Górnych dróg oddechowych
·         Układu trawienia
·         Otyłości
·         Osteoporozie
·         Chorób kobiecych
Wiele zabiegów jest wykonywane na bazie wód iwonickich pobieranych z 9 odwiertów. 
Należy zwrócić uwagę na fakt, że po decyzji Ministerstwa Zdrowia nie będzie się mówiło o mieście uzdrowisku a o gminie uzdrowiskowej. Urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego takie jak  8200 metrów ścieżek spacerowych, cztery baseny rehabilitacyjne oraz  sanatoria i kilkadziesiąt rodzajów zabiegów to potencjał Gminy Iwonicz-Zdrój który mam nadzieję, że Pani Minister Zdrowia Ewa Kopacz uzna za wystarczającą bazę oraz, że przez najbliższe 10 lat Iwonicz-Zdrój w dalszym ciągu będzie mógł być wykorzystywany do poprawy zdrowia a Gmina Iwonicz-Zdrój będzie mogła się szczycić mianem gminy uzdrowiskowej. 
Niedawno czytałem w lokalnych mediach, że miasto Krosno posiada solanki i mówi się o lecznictwie uzdrowiskowym w Krośnie. Oczywiście jest taka możliwość ale patrząc na wymagania ustawy Krosno musiałoby spełnić jeszcze wiele wymogów (budowa sanatoriów, wygospodarowanie terenów zielonych, ograniczenia parkingów, likwidacja zakładów przemysłowych, ograniczenie hałasu i inne), oczywiście wszystko jest raczej nie możliwe hahaha


cytat

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kwartet smyczkowy warszawa Pustkowo ośrodki wypoczynkowe